Rabobank: bescheiden groei zuivelaanbod
Het wereldwijde aanbod aan zuivel zal de komende maanden licht toenemen. Nieuw-Zeeland speelt daarbij een bijzondere rol. Hier heeft de melkprijs een recordhoogte bereikt. Er is sprake van een voorzichtig optimisme.

Dat meldt de Rabobank in zijn zuivelupdate. Zo wordt in de Europese Unie (EU) voor 2025 0,5 procent meer melk verwacht. In de zeven grootste exportregio's, naast de EU ook de Verenigde Staten, Nieuw-Zeeland, Australië, Brazilië, Argentinië en Uruguay, is die productiestijging 0,8 procent op jaarbasis. Voor de Verenigde Staten wordt eveneens een bescheiden groei verwacht.
Ook in Zuid-Amerika en Oceanië verwacht Rabobank groei. Deze regio's worden gekenmerkt door een relatief lage productie in 2024, waardoor die productiegroei gemakkelijk is te realiseren.
Geen voorraden
Doordat de vraag aanhoudt, vindt alle melk gretig aftrek. Dit betekent dat er nauwelijks voorraden worden gevormd. Voor de melkveehouders wereldwijd is het in de ogen van de Rabobank een goede tijd met een hoge melkprijs en lage voerkosten. Dit maakt het aantrekkelijk om de melkproductie te verhogen.
Vooral in Nieuw-Zeeland is de melkprijs op recordhoogte met 10 Nieuw-Zeelandse dollar per kilo vet en eiwit, omgerekend ruim 41 cent per kilo melk bij 3,45 procent vet en 4,38 procent eiwit. Dit versterkt volgens de bank het optimisme in de agrarische sector.
Krimp China
Ondertussen daalt de melkproductie in China. Rabobank verwacht dat er in dit Aziatische land sprake is van een krimp van 2,6 procent op jaarbasis. De melkprijs in China lag in februari 15 procent lager dan in het jaar ervoor. Hierdoor is het minder aantrekkelijk om de melkproductie te verhogen.
Hierbij wordt een hogere Chinese vraag naar zuivelproducten verwacht, waardoor de import hoger zal uitvallen. Dit is opvallend, omdat China de laatste jaren steeds meer probeert zelfvoorzienend te worden.
Toch is er ook buiten China volop vraag naar zuivel. Zo bereikte de Amerikaanse kaasexport in 2024 een recordhoogte, met positieve vooruitzichten voor 2025. Hier wordt een slag om de arm gehouden, omdat het onduidelijk is wat de gevolgen zijn van eventuele importtarieven Ook Nieuw-Zeeland kan de melk goed kwijt, wat de hoge melkprijs ondersteunt.
Bekijk meer over:
Lees ook
Marktprijzen
Meer marktprijzen
Laatste nieuws
Nieuwste video's
Kennispartners
Meest gelezen
Nieuw op MechanisatieMarkt.nl
-
Gewichtblok 450 KG ECO
Gebruikt, P.O.A.
-
New Holland Tractor T7.210 (BS) #690266
Gebruikt, P.O.A.
-
Stiga E-ride C500
Gebruikt, P.O.A.
-
Pottinger Ploeg Servo (WD) #25886
Gebruikt, P.O.A.
Vacatures
HR Manager
LTO Bedrijven - Wageningen, Nederland
Manager
Veen Innovatie Polder Hegewarren - Oudega, Smallingerland
Agrarisch specialist Veehouderij
AB Vakwerk Groep B.V. - Berlikum, Waadhoeke
Akkerbouw medewerker in Creil
AB Vakwerk Groep B.V. - Creil, Noordoostpolder
Allround medewerker akkerbouwbedrijf (meerdere kandidaten)
AB Vakwerk Groep B.V. - Wieringerwerf (Hollands Kroon)
Weer
-
Vrijdag17° / 4°0 %
-
Zaterdag18° / 3°0 %
-
Zondag17° / 2°5 %