Rabobank blijft positief over resultaten tuinbouw

Goede prijsniveaus zorgen er in de meeste tuinbouwsectoren voor dat de stijgende kosten goed worden terugverdiend. Dit constateert Rabobank in de meest recente sectorupdate voor de tuinbouw.

Rabobank+blijft+positief+over+resultaten+tuinbouw
© Kas als Energiebron

De tuinbouwbarometer van Rabobank laat in het eerste kwartaal van 2025 een goed niveau zien met 7,5. Dat is een halve punt hoger dan in het laatste kwartaal van 2024. De barometer is op een schaal van 1 tot 10 een inschatting van accountmanagers van Rabobank over de financiële ontwikkeling in de tuinbouw.

Het algemene beeld is dat bijna alle tuinbouwsectoren goede resultaten boeken. Alleen groene kamerplanten en champignons voor de verwerkende industrie doen het wat minder. De trends die Rabobank constateert hebben betrekking op de schaalvergroting van tomaten onder glas, het perspectief voor de broei van bollen, de ontwikkeling van de bedekte teelt van aardbeien en de lange weg van de energietransitie in de glastuinbouw.


Belichte teelt tomaat en komkommer

In de glasgroenteteelt zien de Rabobank-specialisten dat de prijzen, afhankelijk van het segment, veelal op een goed niveau blijven. De eerste resultaten van de belichte teelt van tomaat en komkommer deze winter zijn veelbelovend. Verder blijkt het voordeel van de teelt van weerbare rassen uit de lagere virusdruk. Maar desondanks wijst Rabobank erop dat het naleven van een goed hygiëneprotocol noodzakelijk blijft.

Snijbloemenprijzen vielen iets terug in november en december. Toch is nog steeds sprake van een goede prijsvorming, oordeelt Rabobank. De contractprijzen voor tulpen in het voorjaar van 2025 zijn door het lage aanbod zelfs historisch hoog. De bloeiende potplanten laten een normaal prijsbeeld zien. Zorgen zijn er voor de groene kamerplanten vanwege het afvlakken van de vraag. Rabobank suggereert dat het terugschroeven van het areaal een positief effect kan hebben op de prijzen.


Fruitprijzen bovengemiddeld

Voor aardbeien werd dit najaar goed betaald en waren de productievolumes op een redelijk niveau. Ook bij hardfruit zijn de prijzen voor de oogst van 2024 bovengemiddeld. De tuinbouwspecialisten verwachten dat deze tot het einde van het afzetseizoen goed blijven. De door Wageningen Economic Research geschatte rentabiliteit voor hardfruit in 2024 is niet erg rooskleurig. Dat is vooral het gevolg van aanhoudend hoge kosten.

De seizoensmatige oogst van najaarsproducten als leliebollen, calla's of haagbeuk was uitdagend door veel wateroverlast. Toch vallen de technische producties voor deze gewassen uiteindelijk niet tegen en noemt Rabobank de marktsituatie redelijk gezond. Minder gunstig verloopt de afzet van conservenchampignons. Mogelijke importheffingen in de VS maken de Europese positie er niet beter op. Bedrijven die produceren voor de verwerkende industrie kunnen daarom niet hun volledige productiecapaciteit inzetten.

Lees ook

Laatste nieuws

Nieuwste video's

Kennispartners

Meest gelezen

Nieuw op MechanisatieMarkt.nl

Meer advertenties

Vacatures

Weer

  • Donderdag
    7° / 0°
    5 %
  • Vrijdag
    4° / 1°
    40 %
  • Zaterdag
    6° / 1°
    45 %
Meer weer