Sterk jaar FrieslandCampina leidt tot nabetaling 1,21 euro per 100 kilo

Met een fors hoger nettoresultaat en een hoger bedrijfsresultaat in 2024 heeft FrieslandCampina naar eigen zeggen 'sterke financiële resultaten geboekt'. De zuivelcoöperatie komt met een nabetaling van 1,21 euro per 100 kilo melk aan de leden-melkveehouders.

Sterk+jaar+FrieslandCampina+leidt+tot+nabetaling+1%2C21+euro+per+100+kilo
© Arie Meijer

Na aftrek van de contante nabetaling kwam het bedrijfsresultaat van FrieslandCampina in 2024 op 527 miljoen euro. In 2023 was dit nog 75 miljoen euro, blijkt uit het jaarverslag. Het nettoresultaat kwam vorig jaar uit op 321 euro. In 2023 leidde de onderneming nog een verlies van 149 miljoen euro.

De netto-omzet daalde met 1,1 procent naar 12,9 miljard euro. Dit is het gevolg van negatieve wisselkoersverschillen. Zonder het meerekenen van die valuta-effecten laat de omzet van 13,2 miljard euro een stijging van 1,3 procent zien. De operationele kasstroom in 2024 was 900 miljoen euro. In 2023 ging het nog om 831 miljoen euro.


Kostenbesparing

FrieslandCampina heeft vorig jaar een kostenbesparing van 315 miljoen euro doorgevoerd. Hiervan is 222 miljoen euro bespaard in de productorganisatie. De besparing is deels aangewend om de inflatie te compenseren.

De melkprijs kwam vorig jaar uit op gemiddeld 52,95 euro per 100 kilo. Dit is inclusief een nabetaling van 1,21 euro. Die nabetaling was er in 2023 niet. Toen werd 48,08 euro per 100 kilo betaald. In totaal is in 2024 4,8 miljard euro aan de leden-melkveehouders uitbetaald. Dit is 5,5 procent meer dan het jaar ervoor.


Melkaanvoer

De melkaanvoer daalde in 2024 met 3,4 procent naar 9,1 miljard kilo. Dit komt voornamelijk door onvoordelige weersomstandigheden en door stoppende melkveehouders. Het aantal leden daalde vorig jaar van 9.417 naar 9.001.

De broeikasgasemissies door leden-melkveehouders daalden met 853 kiloton CO2-equivalenten, een reductie van 9,8 procent ten opzichte van 2023. In 2024 is een recordbedrag van 245 miljoen euro aan duurzaamheidspremies aan de leden-melkveehouders uitgekeerd.

CEO Jan Derck van Karnebeek van FrieslandCampina: 'Met het goede bedrijfsresultaat heeft FrieslandCampina in 2024 een enorme stap vooruit gezet met name dankzij verbeterde prestaties van onze businessgroepen, besparingen in de productieorganisatie en ondersteunende afdelingen, en gunstige marktontwikkelingen zoals hogere basiszuivelprijzen.'


Toekomstvisie

Van Karnebeek verwacht aanhoudende inflatie in 2025. Dankzij de programma's Expedition 2030 en Performance+ worden in 2025 aanvullende kostenbesparingen van 100 tot 150 miljoen euro verwacht. Die worden aangewend om inflatie te compenseren, groei te faciliteren en de winstgevendheid van de onderneming te ondersteunen.

FrieslandCampina verwacht dat de hogere basiszuivelprijzen in de markt ten opzichte van de garantieprijs en het positieve voorraadeffect, die in 2024 hebben bijgedragen aan het betere resultaat, zich in 2025 niet herhalen. Investeringen zullen iets lager liggen in 2025 door de afronding van grote projecten in 2024.

Ten slotte streeft de zuivelcoöperatie ernaar de voorgenomen fusie met Milcobel voor het einde van 2025 af te ronden na goedkeuring door aandeelhouders, ledenraad en mededingingsautoriteiten.

Lees ook

Marktprijzen

Meer marktprijzen

Laatste nieuws

Nieuwste video's

Kennispartners

Meest gelezen

Nieuw op MechanisatieMarkt.nl

Meer advertenties

Vacatures

Weer

  • Zaterdag
    11° / 9°
    90 %
  • Zondag
    13° / 6°
    20 %
  • Maandag
    11° / 8°
    70 %
Meer weer