'Wat we hier hebben, dat willen we niet zomaar opgeven'
Ook bij ons op de boerderij hebben we het weleens over de toekomst van dit boerenleven. Waar willen we nog naartoe werken binnen het bedrijf? Maar ook: op welke manier gaat dit bedrijf nog voortbestaan in de omstandigheden van deze tijd?

Af en toe hebben we gesprekken over of we zouden emigreren als dat nodig blijkt te zijn. We zijn het er allebei over eens. Dat klinkt avontuurlijk, maar we zouden de dingen die we hier hebben, niet zomaar op willen geven. Hier is alles wat we nodig hebben.
Toen we het hier laatst weer eens over hadden, drong het tot me door hoe luxe het is dat we een keuze hebben. Dat we nog steeds zelf bepalen waar we naartoe willen werken. En dat op deze wereld veel gebieden zijn waar die keuze niet eens mogelijk is.
Je hoeft het nieuws maar te lezen om weer te worden herinnerd aan hoe heftig de omstandigheden in veel delen van de wereld zijn. En dat er ook gebieden zijn waar keuzes niet eens van toepassing zijn. Er is veel te zeggen over de toekomst van boeren, maar er zijn tenminste mogelijkheden. Dat zijn er nog steeds veel. Ook als er meer regels bij komen. Ook als er boerenbedrijven verdwijnen door die regels. Er is nog steeds veel wat wel kan en mag.
Waar kun je als gezin nog zo samenwerken als op een boerderij?
We zijn zelf blij om nog midden in dit avontuur te zitten met ons hele gezin. Dat voelt ook een beetje uniek en waardevol in deze tijd. Waar kun je als gezin nog zo samenwerken als op een boerderij? Het leven dat ik graag meegeef aan mijn kinderen.
Ik zie mijn peuter in een overall naar buiten stappen en dolenthousiast haar vader helpen. Ze rent door de wei, probeert af en toe te helpen en besluit dan gewoon even in het gras te gaan liggen en naar de wolken te kijken. Ik besef hoe rijk dit voelt. Dat we dit mogen meegeven aan onze kinderen. Dat ze de mogelijkheid hebben om hier later iets mee verder te gaan doen. Maar ook de vrijheid om juist totaal iets anders te kiezen.
Als we dit tot voorbij ons pensioen zo willen blijven doen, dan kunnen we naar mogelijkheden zoeken. Anders kunnen we altijd nog emigreren naar een plek als Zweden en alles anders doen (grapje, dat doen we niet). Het is hier goed op onze boerderij. Op deze kleine plek kunnen we een klein stukje aarde mooier maken. Te klein in het grote geheel, maar voldoende voor ons.
Het leven is goed zo. We kunnen er voor onze kinderen en koeien zijn. We kunnen samen werken aan dingen die we zelf hebben gekozen. Er zijn nog altijd mogelijkheden. En dan zijn wij gewoon blij dat we boer en boerin mogen zijn met al onze kinderen erbij. Hier in dit moment.
Bekijk meer over:
Lees ook
Marktprijzen
Meer marktprijzen
Laatste nieuws
Nieuwste video's
Kennispartners



Meest gelezen
Nieuw op MechanisatieMarkt.nl
-
Pottinger Ploeg Servo (WD) #25886
Gebruikt, P.O.A.
-
Pottinger Novacat 351 Classic Front
2024, P.O.A.
-
John Deere Zitmaaier / tuintrekker X107 (HA) #692283
Gebruikt, P.O.A.
-
Kverneland Cultivator (geen schijveneg) Enduro (LH) #145291
Gebruikt, P.O.A.
Weer
-
Woensdag14° / 9°10 %
-
Donderdag13° / 8°25 %
-
Vrijdag13° / 7°35 %