ABN Amro: pauze in tarievenoorlog kost export naar VS 1,5 miljoen euro per dag

Ondanks de pauze die is ingelast in de tarievenoorlog, daalt de export van Nederlandse landbouwproducten en voedingsmiddelen met zo'n 23 procent. Dat blijkt uit een nieuwe doorrekening van ABN Amro.

ABN+Amro%3A+pauze+in+tarievenoorlog+kost+export+naar+VS+1%2C5+miljoen+euro+per+dag
© Pixabay

Tijdens de negentig dagen waarin de Amerikaanse president Donald Trump een pauze heeft ingelast voor de onderhandeling over importtarieven, geldt voor vrijwel alle landen behalve China een importheffing van 10 procent.

Die heffing kost de Nederlandse export op jaarbasis een omzet van 538 miljoen euro, berekent ABN Amro. In dit bedrag is ook het exportverlies aan alcoholische dranken en vis meegerekend. De heffing van 10 procent kost de exporteurs van landbouwproducten en voedingsmiddelen dagelijks 1,5 miljoen euro omzet. Tijdens de pauze van negentig dagen is er dus een omzetverlies van 132 miljoen euro in de uitvoer naar de Verenigde Staten (VS).


Vooral daling bij kaas

De standaardheffing voor alle landen behalve China levert de Nederlandse kaasexporteurs een volumedaling op van 19 procent (22 miljoen euro), berekent ABN Amro. Voor vlees resulteert de maatregel is een exportdaling van 21 procent (12 miljoen euro). De uitvoer van groenten en fruit moet op basis van deze berekening ook rekening houden met een daling van 21 procent (62 miljoen euro).

De impact op totale Nederlandse export is volgens ABN Amro beperkt. Toch kan de schade voor individuele bedrijven met grote afhankelijkheid van VS aanzienlijk zijn. Het omzetverlies in de afzet naar de VS kan voor een deel worden gecompenseerd door deze producten op een andere markt af te zetten.

Lees ook

Marktprijzen

Meer marktprijzen

Laatste nieuws

Nieuwste video's

Kennispartners

Meest gelezen

Nieuw op MechanisatieMarkt.nl

Meer advertenties

Vacatures

Weer

Meer weer