Wijn- en zorgboerderij De Reestlandhoeve wil groeien met crowdfunding

Multifunctionele landbouw zit in de lift. Zo vertienvoudigde de omzet uit zorglandbouw in vijftien jaar tijd tot 450 miljoen euro per jaar. Bij wijn- en zorgboerderij De Reestlandhoeve in Balkbrug moet crowdfunding het bedrijf nog verder doen groeien.

Wijn%2D+en+zorgboerderij+De+Reestlandhoeve+wil+groeien+met+crowdfunding
© Yorben de Lange

Het is op dinsdagochtend een gezellige bedrijvigheid bij wijngoed en zorgboerderij De Reestlandhoeve. Op het bedrijf in het Overijsselse Balkbrug is een groep zorgcliënten vogelhuisjes aan het maken in de werkplaats. Een andere groep maakt de soep voor de lunch klaar. Buiten staan de wijnranken te wachten op het groeiseizoen, terwijl voor de uitbreiding van het bedrijf de eerste voorbereidingen al zijn gedaan.

Bas Huisman runt de boerderij samen met zijn ouders. Zijn zusje Lynn studeert nog, maar werkt wel in het bedrijf. Hij is blij met de ontwikkelingen die De Reestlandhoeve doormaakt. Zijn overgrootvader begon in 1940 op deze plek een gemengd agrarisch bedrijf. Twee generaties verder werd het een biologisch melkveebedrijf, tot Huismans vader John dat in 2000 door een hernia niet meer aankon. Toen begonnen de ondernemers met wijn maken. 'Omdat mijn moeder van wijn hield', zegt Huisman met een lach.

De Reestlandhoeve groeide gestaag door tot een voor Nederlandse begrippen bovengemiddeld grote wijngaard. Deze telt binnenkort 4,5 hectare aan wijnstokken. Maar daarover later meer. Want in 2012 werd het bedrijf multifunctioneel, toen dagbesteding aan de activiteiten werd toegevoegd. 'We hebben elke dag 20 tot 25 mensen die op jonge leeftijd, vanaf 50 jaar ongeveer, te maken krijgen met dementie. Bij hen gaat het proces van achteruitgang sneller dan bij oudere mensen, dat zie je hier ter plekke gebeuren', vertelt Huisman.

Door onze fans, onze ambassadeurs, kunnen we als bedrijf organisch groeien

Bas Huisman, wijn- en zorgboer in Balkbrug (OV)

Drie dagen per week zijn deelnemers arbeidsmatig actief, één dag is meer belevingsgericht. In de klusschuur worden bijvoorbeeld bankjes of insectenhotels gemaakt voor in de wijngaard of het erf wordt netjes gehouden. De daadwerkelijke druivenoogst en het werk aan de wijnranken is meer in handen van medewerkers en vrijwilligers.


Een deelnemer is bezig in de werkplaats.
Een deelnemer is bezig in de werkplaats. © Yorben de Lange

In de voormalige koeienstal werd in 2020 de 'Wijnbar(n)' geopend. Dit is de recreatieruimte voor cliënten, maar hier zijn ook wijnproeverijen en bijeenkomsten. 'We hebben 15.000 bezoekers per jaar voor proeverijen, rondleidingen en andere arrangementen. Het loopt heel goed', zegt Huisman.

Dusdanig goed dat het bedrijf niet de geplande tien jaar vooruit kan met de huidige faciliteiten, maar nu alweer uit zijn jasje is gegroeid. Voor de zorgplekken is er een wachtlijst van een half jaar, de wijn is dusdanig in trek dat 90 procent via rechtstreekse verkoop wordt afgezet. En dus zocht de Reestlandhoeve de afgelopen tijd investeerders om de groei van het bedrijf te faciliteren. Dat gebeurde met crowdfunding, een middel dat het bedrijf al eerder met succes inzette.


Wijngaard uitbreiden

Met het geld, minimaal 375.000 euro, moet de wijngaard een hectare groter worden en groeien naar 45.000 flessen wijn per jaar. Ook wordt minimaal een van twee oude kapschuren grondig verbouwd.

'Op die manier kunnen we horeca en dagbesteding beter scheiden', legt Huisman uit. 'Nu loopt het vaak door elkaar, wat enerzijds drukte met zich meebrengt voor onze deelnemers en anderzijds soms verstoring voor mensen die voor een wijnproeverij komen.' De horeca gaat verhuizen naar een verbouwde kapschuur, waar ook de wijnopslag wordt vergroot.


Huisman produceert straks 45.000 flessen wijn per jaar.
Huisman produceert straks 45.000 flessen wijn per jaar. © Yorben de Lange

Huisman zegt dat hij eigenlijk aandelen had willen uitgeven. Zo werd de rechtsvorm al veranderd van vof naar bv, maar aandelen uitgeven kan pas na drie jaar als bv. Crowdfunding is in feite een tussenoplossing. 'In 2028 kunnen investeerders hun inleg omzetten in aandelen.'

Investeerders komen voornamelijk uit het directe netwerk van de Huismans en dat is precies zoals ze het graag zien. 'Op die manier krijgen we een brede groep ambassadeurs, fans eigenlijk. Het maakt dat we organisch kunnen groeien', geeft de ondernemer aan.


Randzaken

De wet- en regelgeving in de zorglandbouw is de laatste jaren flink aangescherpt, ziet Huisman. 'Hoe groot het bedrijf ook is, de regels zijn voor iedereen hetzelfde. We zijn daardoor veel tijd kwijt aan randzaken. Ik kan daar van alles van vinden, maar het moet wel goed voor elkaar zijn. Het gaat hier om kwetsbare mensen. Dat neemt niet weg dat bijvoorbeeld het keurmerk 'Kwaliteit Laat Je Zien' voor zorgboerderijen best pittig is te krijgen en houden.'

Toch is Huisman tevreden met de combinatie wijn-zorg. Voor de toekomst zit hij vol plannen. 'Ik wil bezoekers van de horeca meer kunnen bieden. Verder moet er een mooie klusschuur komen, verwacht ik een voedselbos voor onze deelnemers en wil ik emissievrij werken in de wijngaard. Innoveren is leuk.'


Bas Huisman, wijn- en zorgboer in Balkbrug (OV)
Bas Huisman, wijn- en zorgboer in Balkbrug (OV) © Yorben de Lange

Bedrijfsgegevens

Bas Huisman (26) is met zijn ouders John en Wilma mede-eigenaar van wijngoed en zorgboerderij De Reestlandhoeve in het Overijsselse Balkbrug. De wijngaard is 3,5 hectare groot (4,5 hectare na uitbreiding) en er worden 35.000 flessen wijn per jaar geproduceerd. De zorgtak biedt vier dagen per week dagbesteding aan 20 tot 25 deelnemers. Er werken 20 mensen, plus enkele vrijwilligers. De omzetverdeling tussen wijn en zorg is fiftyfifty.

Lees ook

Marktprijzen

Meer marktprijzen

Laatste nieuws

Nieuwste video's

Kennispartners

Meest gelezen

Nieuw op MechanisatieMarkt.nl

Meer advertenties

Vacatures

Weer

  • Zaterdag
    8° / -2°
    10 %
  • Zondag
    9° / -1°
    10 %
  • Maandag
    10° / -1°
    10 %
Meer weer