Grond valt mooi bij uien zaaien en driptape leggen in één werkgang
Akkerbouwer Filip van 't Hof in het Zeeuwse Stavenisse profiteerde afgelopen weekend van de goede omstandigheden op zijn land. In één werkgang werden uien gezaaid en druppelslangen gelegd. Voorop de trekker zorgde een rotorkopeg voor een optimaal zaaibed.

'De grond valt mooi nu', stelt Van 't Hof tevreden. 'De uitgangspositie is al een stuk beter dan vorig jaar.' Het is dit jaar de achtste keer dat de akkerbouwer op Tholen gebruikmaakt van fertigatie. Dat betekent dat hij ook meststoffen meegeeft aan het druppelwater. Voor het derde jaar gebruikt het bedrijf daarvoor de zaaicombinatie die op de foto is te zien.
Van 't Hof: 'Zonder irrigatie of fertigatie zou ik geen uien meer telen. Voor het fertigeren gebruiken we water met een EC (zoutgehalte) van 3. Dat is een klein beetje brak dus. Daar zie je geen schade van, maar hoe zoeter het water is, hoe beter natuurlijk.' Afhankelijk van het groeistadium bepaalt de teler de hoogte van de gift.
Ook in pootgoed
Het perceel op de foto heeft een oppervlakte van 7,5 hectare. Het gezaaide gele uienras is Hyfive. In totaal heeft Van 't Hof in 30 hectare zaaiuien fertigatieslangen liggen. Deze manier van water geven past het bedrijf ook toe in 50 hectare pootgoed. Volgens de ondernemer is het rendement van fertigatie in pootgoed groter dan in uien. 'Dankzij fertigatie oogsten we meer kilo's pootgoed van een betere kwaliteit. Dat verschil is in verhouding groter dan in de uienteelt.'
De uitgangspositie is al een stuk beter dan vorig jaar
Diverse Nederlandse akkerbouwers experimenteren met fertigatie in een uienteelt op ruggen. Van 't Hof heeft dat in het verleden ook gedaan, maar is daarmee gestopt. 'De voordelen wogen niet op tegen de nadelen. Het heeft teelttechnisch gezien wat minpunten en de resultaten waren wisselend', verklaart hij.
Als voorbeeld noemt de teler de diepere grondbewerking om te zorgen voor losse grond, waarvoor je volgens hem meer geduld moet hebben in het voorjaar. 'Met de huidige zaaicombinatie rijden we alleen op onbereden grond. Dus de grond in het teeltbed wordt en blijft mooi los door de rotorkopeg. Uien kunnen daardoor makkelijker groeien. Al met al bereiken we nu dezelfde effecten als met een uienteelt op ruggen', concludeert Van 't Hof.
Bekijk meer over:
Lees ook
Marktprijzen
Meer marktprijzen
Laatste nieuws
Nieuwste video's
Kennispartners


Meest gelezen
Nieuw op MechanisatieMarkt.nl
-
Challenger Tractor MT765 (SO) #691780
Gebruikt, P.O.A.
-
John Deere Tractor, compact 3045R (LH) #19114
Gebruikt, P.O.A.
-
RS330 VRF
Gebruikt, € 750
-
Fendt 309 CA
1998, P.O.A.
Vacatures
HR Manager
LTO Bedrijven - Wageningen, Nederland
Medewerker gewasverzorging en techniek klimaatkamers
Wageningen University & Research - Wageningen
Manager
Veen Innovatie Polder Hegewarren - Oudega, Smallingerland
Agrarisch specialist Veehouderij
AB Vakwerk Groep B.V. - Berlikum, Waadhoeke
Akkerbouw medewerker in Creil
AB Vakwerk Groep B.V. - Creil, Noordoostpolder
Weer
-
Donderdag7° / -1°50 %
-
Vrijdag8° / -1°30 %
-
Zaterdag9° / -2°10 %