Stresshormoon helpt gevolgen verzilting te onderdrukken
Onderzoekers van Wageningen University & Research (WUR) hebben ontdekt dat het plantenhormoon abscisinezuur een cruciale rol speelt in de onderdrukking van zoutstress bij planten. Dat blijkt uit een artikel in het wetenschappelijke tijdschrift PNAS.
![Stresshormoon+helpt+gevolgen+verzilting+te+onderdrukken](https://cdn.nieuweoogst.nu/public/image/320x205/225787.jpg)
De WUR-onderzoekers tonen aan dat natriumstress in de eerste uren zorgt voor schade aan cellen en veranderingen in de regulering van het DNA. Deze effecten worden onderdrukt door het stresshormoon abscisinezuur.
In de studie analyseerden de onderzoekers met de modelplant Arabidopsis thaliana de eerste snelle reactie op natriumchloride, ofwel keukenzout. Zout veroorzaakt stress via het onttrekken van water en de ophoping van giftige natriumionen.
Door keukenzout te vergelijken met suikers – die alleen osmotische stress geven – en andere zouten, ontdekten de onderzoekers specifieke reacties van de plant op natriumionen. Deze reacties waren vooral zichtbaar in de eerste zes uur na blootstelling aan zout, maar daarna verdwenen ze. Dit patroon constateerden de onderzoekers doordat ze juist naar deze vroege tijdspunten keken.
Hormoon onderdrukt reactie op natriumionen
Maar de onderzoekers van WUR keken verder dan dat. Want een volgende stap in het experiment wees uit dat het stresshormoon abscisinezuur (ABA) de reactie op natriumionen onderdrukt. ABA hoopt langzaam op tijdens osmotische stress. Volgens de onderzoekers suggereert dit dat beide stressfactoren nauwer met elkaar zijn verbonden dan eerder werd gedacht.
Daarna werd onderzocht wat er gebeurt als abscisinezuur al aanwezig is bij het begin van de zoutstress. Daaruit bleek dat de natriumreacties volledig worden onderdrukt. De cellen vertoonden geen waarneembare schade en de regulering van de natriumgeactiveerde genen bleef onveranderd. Daarnaast kwam naar voren dat het wortelpunt het meest gevoelig is voor zoutstress.
Bekijk meer over:
Lees ook
Marktprijzen
Meer marktprijzen
Laatste nieuws
Nieuwste video's
Kennispartners
!['We doen er alles aan om Dekalb-mais op aanbevelende rassenlijst te krijgen'](https://cdn.nieuweoogst.nu/public/image/320x205/254845.jpg)
![Areaal Conviso-bieten zal de komende jaren blijven groeien](https://cdn.nieuweoogst.nu/public/image/320x205/254912.jpg)
![Middelen voor een snelle weggroei en vitaal gewas lonen altijd](https://cdn.nieuweoogst.nu/public/image/320x205/255435.jpg)
Meest gelezen
Nieuw op MechanisatieMarkt.nl
-
John Deere Zitmaaier / tuintrekker X107 (SB) #49806
Gebruikt, € 3.289
-
Valtra T234D
Gebruikt, P.O.A.
-
Evers Forest 11-303-2R62
Gebruikt, P.O.A.
-
Kuhn FC 313 F frontmaaier
2007, P.O.A.
Vacatures
Manager
Veen Innovatie Polder Hegewarren - Oudega, Smallingerland
Agrarisch specialist Veehouderij
AB Vakwerk Groep B.V. - Drachten
Akkerbouw medewerker in Creil
AB Vakwerk Groep B.V. - Creil, Noordoostpolder
Allround medewerker akkerbouwbedrijf (meerdere kandidaten)
AB Vakwerk Groep B.V. - Wieringerwerf (Hollands Kroon)
Agrarisch Bedrijfsverzorger
AB Vakwerk Groep B.V. - NL
Weer
-
Woensdag5° / 2°30 %
-
Donderdag3° / 0°5 %
-
Vrijdag4° / 0°5 %