Massale invlieg van koolmot in spruitkool
De laatste twee weken worden in vangvallen op percelen spruitkool op grote schaal koolmotten gevangen. Agrifirm adviseert kooltelers om goed te monitoren en op tijd maatregelen te nemen.
De massale invlieg van de volwassen koolmotten heeft vrij plotseling plaatsgevonden de afgelopen periode, meldt teeltadviseur Cok van der Maarl van Agrifirm. 'Verspreid over het hele land vangen we op dit moment veel motten. Deze volwassen motten leggen nu allemaal eitjes in de koolpercelen.'
Het lijkt erop dat de plaaginsecten komen invliegen vanuit Zuid-Europa, veronderstelt Van der Maarl. Eerdere vangsten in het seizoen gaven volgens hem nog geen aanwijzing voor de grote druk van koolmotten waar spruitkooltelers nu mee te maken hebben.
'Mogelijk heeft de import van buitenaf te maken met de relatief hoge temperatuursommen van de voorgaande weken en de warme luchtstromingen vanuit het zuiden. In 2016 hebben we dit ook al eens meegemaakt. Toen werden we midden in het seizoen ook ineens geconfronteerd met een hoge druk van de koolmotten.'
Flinke vraatschade
Koolmotten kunnen in spruitkool flinke vraatschade veroorzaken, zowel aan het blad als aan de spruitjes zelf. Bij een hoge druk kunnen motten bij jonge planten de harten wegvreten of ze laten bij oudere planten van het blad alleen de nerven over. De spruiten worden vaak gedeeltelijk aangevreten, de uiteindelijke opbrengstderving en kwaliteitsschade kunnen behoorlijk oplopen.
Mits de kooltelers hun bespuitingen goed timen, zijn de koolmotten vrij goed te bestrijden, zegt Van der Maarl. 'Er zijn in principe nog genoeg rupsenmiddelen daarvoor beschikbaar. De contactmiddelen zijn het meest effectief op de jonge rupsen. Het beste is een bestrijding uit te voeren op het moment dat de meeste eitjes net uitkomen.'
Controle vangvallen
Voor het bepalen van het juiste bestrijdingstijdstip is het van belang dat telers hun gewassen goed monitoren. In veel percelen hangen vangvallen voor volwassen motten die regelmatig worden gecontroleerd. 'Daarmee krijgen we een goed beeld hoe de vlucht zich ontwikkelt', legt Van der Maarl uit.
Om de monitoring en het bepalen van het juiste spuitmoment verder te verfijnen, test Agrifirm dit jaar op zo'n zestien percelen verspreid over het hele land digitale vangvallen die voorzien zijn van camera's.

Van der Maarl vertelt dat de test onderdeel is van een onderzoeksproject. 'Met behulp van de camera's kunnen we elke dag tellen hoeveel motten gevangen zijn en vluchten nog nauwkeuriger volgen dan bij een wekelijkse controle van de gewone vangvallen.'
Bekijk meer over:
Lees ook
Laatste nieuws
Nieuwste video's
Kennispartners
Meest gelezen
Nieuw op MechanisatieMarkt.nl
-
Fendt Lotus 1250T schudder
2024, P.O.A.
-
John Deere Zitmaaier / tuintrekker X127 (ZND) #692294
Gebruikt, P.O.A.
-
Farmtrac Tractor, compact Overig (WD) #39432
Gebruikt, P.O.A.
-
AS Motor Zitmaaier / tuintrekker Sherpa (MM) #28779
Gebruikt, P.O.A.
Vacatures
HR Manager
LTO Bedrijven - Wageningen, Nederland
Manager met passie voor biodiversiteit
Agrarische Natuurvereniging Oost Groningen - Vlagtwedde, Westerwolde
Medewerker gewasverzorging en techniek klimaatkamers
Wageningen University & Research - Wageningen
Manager
Veen Innovatie Polder Hegewarren - Oudega, Smallingerland
Agrarisch specialist Veehouderij
AB Vakwerk Groep B.V. - Berlikum, Waadhoeke
Weer
-
Donderdag20° / 5°0 %
-
Vrijdag20° / 4°10 %
-
Zaterdag15° / 3°10 %