Maat: WWZ-plannen Asscher stap vooruit
De mogelijkheid om in cao’s een uitzondering te maken op de Wet werk en zekerheid (WWZ) is ‘een stap vooruit’. Zo reageert LTO Nederland op de toezeggingen die minister Lodewijk Asscher (SZW) donderdag deed.

In de WWZ is vastgelegd dat werknemers na een opeenvolging van drie contracten (met een tussenpoos van ten hoogste zes maanden) een vast contract moeten krijgen. Dat leidt voor de land- en tuinbouw tot praktische problemen met seizoenwerkers die al snel voor een vast contract in aanmerking moeten komen, terwijl er niet voor het hele jaar werk voorhanden is.
Drie maanden
Minister Asscher zal nu toestaan dat voor werknemers die ‘vanwege natuurlijke of klimatologische omstandigheden’ maximaal negen maanden per jaar aan het werk kunnen, de tussenpoos ook drie maanden mag zijn. 'Dat sluit nauw aan bij de wijzigingen die we in de land- en tuinbouw al hebben afgesproken', reageert LTO-voorzitter Albert Jan Maat.
Eerder bereikte LTO Nederland overeenstemming met CNV Vakmensen en FNV over aanpassing van de tussenpoos. Nu gaat Asscher verder door die afspraak ook in andere economische sectoren als horeca en recreatie toe te staan, mits ze te maken hebben met ‘natuurlijke of klimatologische omstandigheden’.
Werk aan de winkel
Volgens Maat heeft Asscher een belangrijke stap gezet, maar in Europees verband is er wat betreft beloning van seizoenarbeid nog werk aan de winkel voor de bewindsman. 'In Duitsland is een uurloon van drie tot vier euro voor seizoenarbeid heel gebruikelijk. Ook in België liggen de brutoloonkosten bij seizoenarbeid een stuk lager ten opzichte van Nederland.'
De LTO-voorzitter pleit voor het bevorderen van een gelijk speelveld in Europa. 'Ook in andere lidstaten moet het loon meer in lijn komen met het landelijke welvaartsniveau.'
Langdurig ziek
Asscher heeft ook nog andere aanpassingen in petto. Zo houden werknemers die langdurig ziek zijn, recht op een transitievergoeding bij ontslag. Werkgevers die deze vergoeding moeten betalen, worden financieel gecompenseerd uit het Algemeen werkloosheidsfonds (Awf).
Hier zal wel een verhoging van de premie tegenover staan. Maat: 'Deze benadering is zeker voor bedrijven met relatief weinig werknemers een hele vooruitgang.'
Bekijk meer over:
Lees ook
Marktprijzen Meer marktprijzen
Laatste nieuws
Nieuwste video's
Kennispartners
Meest gelezen
Nieuw op MechanisatieMarkt.nl
-
John Deere Tractor 6120R (SB) #24605
Gebruikt, € 85.000
-
Andex 300
Gebruikt, € 1.250
-
John Deere Zitmaaier / tuintrekker X107 (HG) #691678
Gebruikt, € 3.289
-
Case IH FARMALL 55C
2012, P.O.A.
Vacatures
HR Manager
LTO Bedrijven - Wageningen, Nederland
Manager met passie voor biodiversiteit
Agrarische Natuurvereniging Oost Groningen - Vlagtwedde, Westerwolde
Medewerker gewasverzorging en techniek klimaatkamers
Wageningen University & Research - Wageningen
Weer
-
Zaterdag23° / 4°20 %
-
Zondag17° / 11°60 %
-
Maandag16° / 8°20 %