Engbertsdijksvenen te complex
‘Dit onderzoek naar Engbertsdijksvenen is een bevestiging van wat we allemaal wel een beetje voelen: er zijn nog veel te veel onduidelijkheden om zomaar maatregelen in en rond het gebied te nemen.’
Dat zegt voorzitter Erik Back van LTO Noord Overijssel naar aanleiding een nieuw onderzoeksrapport over het Natura 2000-gebied Engbertsdijksvenen, een natuurgebied in Noordoost-Twente.
In het gebied komt nog actief hoogveen voor dat wordt bedreigd omdat het gebied in de zomer verdroogt. Daarom wordt het gebied vernat en staat er een bufferzone omheen gepland op goede landbouwgrond. Die zone wordt ook vernat waardoor de toekomst van landbouwbedrijven op het spel staat.
Boeren, en ook steeds meer burgers in het gebied, verzetten zich tegen de natuurplannen. Om de zin en onzin van de van de maatregelen aan te tonen zijn er de afgelopen jaren de nodige onderzoeksrapporten verschenen.
Omgekeerd effect bufferzone
Deze week verscheen een nieuw rapport over een biodiversiteitonderzoek dat is uitgevoerd in de beoogde bufferzone aan de oostzijde van Engbertsdijksvenen. Het onderzoek is uitgevoerd door Buro Bakker uit Assen in opdracht van het Platform Engbertsdijksvenen. In dit platform hebben de boeren met grond rond het natuurgebied zich verenigd.
Belangrijke conclusie uit het onderzoek is dat verschillende ecologische waarden in Engbertsdijksvenen nadelige gevolgen ondervinden door de aanleg van de bufferzone. Ook ontbreekt goed inzicht over de werkelijke hydrologische knelpunten. Daarmee is ook onduidelijk welke hydrologische maatregelen nodig zijn voor het in stand houden van het hoogveen.
Volgens Back maakt het onderzoek wel duidelijk dat de problematiek rond Engbertsdijksvenen zeer complex is. ‘Te complex en te onduidelijk om zomaar in dit gebied aan de slag te gaan.’
De voorzitter denkt dat het goed is dat alle betrokken partijen samen en opnieuw een aantal zaken op een rij zetten. ‘Hoe zit de hydrologie in dit gebied nu echt in elkaar, wat willen en kunnen we daarmee, welke doelen willen we realiseren en hoe kun je dat het beste bereiken. Dat lijkt een stap terug maar volgens mij is het een stap voorwaarts.
‘Het schiet niet op als iedereen zijn eigen rapport presenteert. Alleen gezamenlijk kun je alle kennis boven water halen en de juiste beslissingen voor het gebied nemen’, stelt Back.
Bekijk meer over:
Marktprijzen
Meer marktprijzen
Laatste nieuws
Nieuwste video's
Kennispartners
Meest gelezen
Nieuw op MechanisatieMarkt.nl
-
Lely Splendimo 360M (1000rpm)
2018, P.O.A.
-
TS125A Plus
Gebruikt, € 32.500
-
Lely Splendimo 320 FC
2002, P.O.A.
-
John Deere Tractor 6140R (BV) #57072
Gebruikt, P.O.A.
Vacatures
HR Manager
LTO Bedrijven - Wageningen, Nederland
Manager
Veen Innovatie Polder Hegewarren - Oudega, Smallingerland
Agrarisch specialist Veehouderij
AB Vakwerk Groep B.V. - Drachten
Akkerbouw medewerker in Creil
AB Vakwerk Groep B.V. - Creil, Noordoostpolder
Allround medewerker akkerbouwbedrijf (meerdere kandidaten)
AB Vakwerk Groep B.V. - Wieringerwerf (Hollands Kroon)
Weer
-
Zondag13° / 6°20 %
-
Maandag10° / 9°90 %
-
Dinsdag10° / 6°90 %