Tuinders experimenteren met exotische teelten
Passievruchten uit Limburg en meloenen uit België. Binnenkort kan dat zomaar werkelijkheid zijn. In de zoektocht naar nieuwe verdienmodellen en lokale producten experimenteren tuinders volop met exotische teelten.

Aardbeienkwekerij Brookberries in het Limburgse Belfeld heeft 4.000 vierkante meter vrijgemaakt voor de teelt van passievruchten. Het experiment is onderdeel van een project van zeven telers verspreid over het land, zegt eigenaar Ad Gubbels bij 1Limburg. 'Samen met de universiteit van Wageningen zijn we op zoek naar nieuwe verdienmodellen in de glastuinbouw. Dit is een van die projecten.'
Gestart wordt met een productie van ongeveer tweeduizend vruchten per week, al zijn de uitbreidingsmogelijkheden groot, stelt Gubbels. Het product wordt afgezet naar de horeca. 'Er is veel vraag naar lokale producten. We willen en kunnen niet concurreren met massaproductie uit de supermarkt. Onze passievruchten zijn voor kookgekken en chef-koks.'
De ondernemer duikt niet weg voor teeltexperimenten. Twee jaar geleden deed hij al mee aan een proef met de teelt van papaja's. Maar omdat die teelt veel extra belichting en warmte vraagt, bleek dat niet rendabel.
Meloenen uit de Vlaamse kas
Ook in België wordt geëxperimenteerd met de teelt van exotische producten. Colruyt Group wil charentais meloenen niet langer uit Frankrijk halen en lanceert daarom dit jaar een proef met de teelt ervan in de Vlaamse kas. Daarvoor is het bedrijf een samenwerking aangegaan met Tomeco. Deze tomatentelersvereniging teelt sinds kort ook miniwatermeloenen onder glas voor supermarktketen Aldi.
Het experiment sluit aan bij de ambitie van Colruyt Group om zoveel mogelijk duurzaam geteelde productie in België aan te kopen. Lokaal aankopen van producten biedt volgens de organisatie de mogelijkheden om het aantal voedselkilometers terug te dringen. 'Dit heeft ook een positief effect op het aantal productverliezen tijdens transport', stelt Colruyt Group. Ook zou er minder water nodig zijn voor productie onder glas in vergelijking tot open teelt.
Bekijk meer over:
Lees ook
Laatste nieuws
Nieuwste video's
Kennispartners
Meest gelezen
Nieuw op MechanisatieMarkt.nl
-
John Deere Zitmaaier / tuintrekker X147R (MG) #692321
Gebruikt, P.O.A.
-
John Deere Zitmaaier / tuintrekker X380 (ZOB) #65646
Gebruikt, P.O.A.
-
Holaras Jumbo HK-HUS kuilverdeler
2024, P.O.A.
-
John Deere Zitmaaier / tuintrekker Maaidekken (HG) #65626
Gebruikt, P.O.A.
Vacatures
HR Manager
LTO Bedrijven - Wageningen, Nederland
Manager met passie voor biodiversiteit
Agrarische Natuurvereniging Oost Groningen - Vlagtwedde, Westerwolde
Medewerker gewasverzorging en techniek klimaatkamers
Wageningen University & Research - Wageningen
Manager
Veen Innovatie Polder Hegewarren - Oudega, Smallingerland
Agrarisch specialist Veehouderij
AB Vakwerk Groep B.V. - Berlikum, Waadhoeke
Weer
-
Donderdag20° / 5°0 %
-
Vrijdag20° / 4°10 %
-
Zaterdag15° / 3°10 %