Haver maakt comeback in Friesland
Hogeschool Van Hall Larenstein heeft het initiatief genomen voor het project 'HaVerHaal'. Het doel is om het gewas haver in het kader van de eiwittransitie uit de vergetelheid te halen.

Als het aan Martina Sura ligt, maakt haver een snelle comeback in Friesland. Volgens de lector eiwittransitie aan Hogeschool Van Hall Larenstein in Leeuwarden is havermeel met een eiwitgehalte van 15 procent een ideale aanvulling op een meer plantaardig dieet. Sura werkt in het project 'HaVerHaal' samen met studenten en enkele Friese ondernemers die interesse hebben om de teelt van haver weer op te pakken.
Een van de activiteiten van de studenten binnen het project, is traditionele havergerechten terugbrengen en nieuwe producten ontwikkelen op basis van onder meer havermout. De studenten voedingsmiddelentechnologie zijn al vergevorderd met receptuur voor bijvoorbeeld gezonde granola, haverkoeken en haverrepen.
Sura wijst op de essentiële voedingswaarden van haver. Naast het eiwitgehalte van 15 procent is het gewas een belangrijke bron van bètaglucanen. Deze vezels zorgen volgens de lector voor een belangrijke balans in de menselijke suikerspiegel. Bètaglucanen zorgen in het bloed voor normale cholesterolwaarden. Een inname van minimaal 3 gram heeft al een positief effect op de humane gezondheid.
Lokale betrokkenheid
Vanuit de teelt is akkerbouwer Bianca van der Bos uit het Friese Holwerd betrokken bij het project. Zij werkt nauw samen met de onderzoekers, studenten en lokale ondernemers en vertelt dat ze verder op zoek is naar lokale partners voor de teelt en verwerking van haver. Van der Bos ervaart dat de lokale betrokkenheid groeit met de verkoop van de eerste eigen haverproducten, zoals ontbijtgranen.
Het project 'HaVerHaal' is erop gericht om haver terug te brengen naar de Friese regio en ook om uiteindelijk het productieproces klimaatneutraal te maken. De deelnemers aan het project zien Friesland als ideale broedplaats voor de eiwittransitie. Bovendien kunnen de teelt en de verwerking van haver de economische activiteiten in vooral Noordoost-Friesland stimuleren.
Bekijk meer over:
Lees ook
Marktprijzen
Meer marktprijzen
Laatste nieuws
Nieuwste video's
Kennispartners


Meest gelezen
Nieuw op MechanisatieMarkt.nl
-
Grasshopper 526V52 Zeroturn
Gebruikt, P.O.A.
-
Iseki SXG15H
2009, P.O.A.
-
John Deere Tractor 2250 #690783
Gebruikt, € 9.500
-
McCormick Farmall F267
Gebruikt, P.O.A.
Vacatures
HR Manager
LTO Bedrijven - Wageningen, Nederland
Manager met passie voor biodiversiteit
Agrarische Natuurvereniging Oost Groningen - Vlagtwedde, Westerwolde
Medewerker gewasverzorging en techniek klimaatkamers
Wageningen University & Research - Wageningen
Manager
Veen Innovatie Polder Hegewarren - Oudega, Smallingerland
Agrarisch specialist Veehouderij
AB Vakwerk Groep B.V. - Berlikum, Waadhoeke
Weer
-
Donderdag20° / 5°0 %
-
Vrijdag20° / 4°10 %
-
Zaterdag14° / 3°10 %